یوان چین
  • قیمت یوان چین
  • یوان چین

قیمت یوان چین

‎ریال17,340
بدون مالیات

قیمت یوان چین (نشان:元؛ کد:CNY) یکای جدید شمارش ارز کشور چین است. فرق میان یوان و رنمینبی همانند فرق میان پوند و استرلینگ است. پوند (بجای یوان) یکای حساب و استرلینگ (بجای رنمینبی) ارز واقعی است. قیمت یوان چین همچنین در زبان محاوره‌ای کوای (块 - به معنای خرده) نیز نامیده می‌شود. یک یوان چین از ده جیائو (角) یا مائو(毛 - به معنای پَر) و هر جیائو از ده فِن (分) تشکیل یافته‌است. نماد یوان (元) همچنین برای اشاره به پول‌های کره جنوبی و ژاپن نیز بکار می‌رود. برای مثال در زبان چینی به دلار آمریکا مِیوان (美元) یا یوان آمریکا گفته می‌شود.

هر دلار چند یوان چین است

واحد پول کشور چین در جدول نرخ برابری ارزها با عنوان USD to CNY بیان میشود و قیمت هر یوان چین در برابر با دلار آمریکا 6.71350 میباشد بدین معنی که اگر شما 6 یوان چین را بدهید میتوانید یک دلار آمریکا دریافت کنید

تعداد

آشنایی با واحد پول ملی کشور چین

قیمت یوان در بازار آزاد قیمت یوان نیمایی

چین با دارا بودن تاریخ بیش از 3000 سال، چه در دوره چین باستان و چه در دوره امپراطوری چین، پول مستقل خود را داشته است. از سال 1914 دلار نقره ای با عنوان پول رسمی  جمهوری خلق چین، تعیین شد و از ابتدای سال 1930 سکه های جنس مسی، فن (معادل 100 واحد یوآن) و نیکل به ارز کشور چین اضافه شد. این پول ها تا انتهای 1934 در چین رواج داشت. در ابتدای سال 1935 کشور چین از ارز جدید خود با نام فابی (Fǎbì) رونمایی کرد.

در سال 1948 میلادی، یوان فابی کنار رفته و یوان طلا جایگزین آن شد. نحوه تبدیل این دو ارز معادل یک واحد طلا یوان به 3000000 یوان فابی است. در همین سال، از ارز جدیدی به نام رنمینبی یا به اختصار «RMB»، با هدف کمک به مناطقی که کمونیست که مستقل از کشور اصلی چین بود، رونمایی شد. در ابتدای 1955، در تعیین ارزش یوان رنمینبی بازنگری صورت گرفت و ارزش 1 یوان رنمینبی جدید معادل 10 هزار یوان قدیمی تعیین شد.

در تاریخ اقتصادی این کشور، قیمت یوان چین همیشه به طور غیر واقعی و غیر معمول، پایین نشان داده می شود و در نتیجه دستورالعمل های ارزی سخت گیرانه ای برای یوان چین در نظر گرفته شده است. پس از این که اقتصاد کشور چین از سال 1978 از یک اقتصاد بسته به اقتصاد باز تبدیل شد و به سازمان تجارت جهانی ملحق شد، یوان رنمینبی تنها در داخل چین استفاده می شد و خارجی ها برای مبادلات تجاری خود با این کشور، از گواهینامه های ارز استفاده می کردند.قیمت یوان چین امروز

ارزش قیمت یوان چین به دلار

قیمت یوان چین به دلار

دولت چین از سال 1997 تا سال 2005 ارزش قیمت یوان چین به دلار آمریکا 8.3 به 1 دلار ثابت کرد و پس از آن از یوان در مبادلات خارجی استفاده شد. با توجه به مکانیسم انعطاف پذیری نرخ ارز، از سال 2005 ارزش یوان نسبت به 1 دلار برابر 8.1 شد. سال 2009 دولت، یک سیاست ارزی آزمایشی راه انداخت و به تعدادی از شرکتهای مهم و تجاری شانگهای و گوانگدونگ اجازه داد تا با تاجران هنگ کنگی، ماکائو و برخی از کشورهای دیگر تجارت کنند. پس از اجرای موفق این سیاست ارزی، این برنامه گسترش یافت و به تمام نقاط چین و به تمام تجار بین المللی اجازه داده شد. همچنین طی توافق نامه هایی که چین با سایر کشورها از جمله استرالیا، تایلند، ویتنام، روسیه و ژاپن منعقد کرد، اجازه داد تا به صورت مستقیم از ارز ملی به جای تبدیل ارز به دلار آمریکا، در مبادلات تجاری استفاده شود.


دلایل کاهش ارزش قیمت یوان

از ابتدای ماه اوریل ارزش هر یوان چین در مقابل هر دلار امریکا به صورت تقریبی 8 درصد کاهش داشته است و از همین رو ذهن تمامی سیاست مداران و تحلیل گران را به کاهش عمدی ارزش یوان چین توسط دولت چین (برای کاهش تاثیرات ناشی از تعرفه های جنگ اقتصادی چین و آمریکا که توسط دونالد ترامپ ایجاد شده است) سوق داده است.

 اما بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که کاهش ارزش یوان توسط دولت چین، توهمی بیش نیست!

قیمت یوان چین در بازار ازاد امروز

ارزش یوآن چین بصورت تئوریک در مقابل سبد ارزی که حاوی 20 نوع ارز است (که توسط دلار ارزش گذاری می شوند) تعیین می شود. پس با این مقدمه، ارزش یوان دقیقا مخالف شاخص دلار است یعنی اوقاتی که ارزش یوان کاهش می یابد ارزش دلار افزایش پیدا می کند و بلعکس.

با این حال میزان ارزش یوان در هفته های گذشته روند نزولی گرفته است و کاهشی چشمگیر ایجاد کرده است. پیش از اعمال جنگ تجاری آمریکا و چین  (هنگامی که ارزش دلار در حال افزایش بود، دولت چین بالاتر از انتظارات عمل کرد و ارزش پول خود را بیشتر از ارزش پیش بینی شده در مقابل سبد ارزی تعیین کرد).

 از ابتدای شروع اعمال تعرفه دولت آمریکا بر کالاهای وارداتی از پکن، دولت چین میزان ارزش هر یوآن را به ارزش ضمنی آن هدایت کرد  که این اقدام موجب نگرانی مقامات و سیاست مداران آمریکایی شده است که دولت چین ممکن است این اقدام را بصورت عمدی و برای افزایش میزان رقابت پذیری با دلار انجام داده است.

با مشاهده بیشتر و عمیق تر شواهد موجود می توان این ادعا را رد کرد که، چین به صورت عمدی ارزش یوان در مقابل دلار را کاهش داده است. از ابتدای ژوئن شاخص هر دلار 8.5 درصد افزایش پیدا کرده است اما ارزش هر یوآن در مقابل دلار امریکا 6.1 درصد کاهش پیدا کرده است.

 در دوره های مشابه شاخص ارزی MSCI، بازارهای نوظهور و جدید قریب به 6.41 درصد کاهش داشته است که به صورت کامل با یوآن مطابقت دارد و این وضعیت حاکی از آن است که ارزش یوان چین برای رسیدن به میزان ارزش ضمنی تعیین شده توسط سبد ارزی، نیاز به کاهش بیشتری دارد. 

همچنین هنگامی که یوان در سه ماهه ی دوم سال 2018 میلادی، شاهد کاهش میزان ارزش خود بود، دولت چین شاهد تزریق 32 میلیارد دلاری به طور خالص، در اقتصاد خود بود. کاهش میزان ارزش یوآن و ترکیب مازاد تزریق پول به اقتصاد، حاکی از آن است که چین در صدد تعیین میزان ارزش یوآن به سبد ارزی مذکور است.

دلیل مهمتری نیز وجود دارد که ادعای کاهش ارزش یوان به صورت عمدی، توسط دولت چین را رد می کند. بعید است که کشور چین خواستار کاهش میزان ارزش ارز خود به عنوان یک کشور قدرتمند باشد! زیرا این امر مشکلات عمده ای را برای تجار و بازرگانان به وجود می آورد.

بروزترین قیمت یوان در بازار ازاد

به طور مثال کسب و کارها و مصرف کنندگان ممکن است با افزایش چند برابری قیمت کالاها مواجه شوند، از یک طرف افزایش چشمگیر قیمت ها در اثر اعمال تعرفه تجاری (در جنگ اقتصادی واشنگتن و پکن) و از طرفی کاهش میزان قدرت خرید اجناس، به دلیل تضعیف ارزش واحد پول ملی چین.

سوابق دولت چین نشان می دهد که این کشور در صدد حفظ ارزش یوآن در محدوده 6.3 تا 6.9 در برابر دلار است. معامله یوان در محدوده 6.78 در برابر دلار در بازارهای داخلی و همچنین معامله آن در بازارهای خارجی در سطحی پایین تر، علامتی است مبنی بر این که سرمایه گذاران در بازارهای خارجی باید انتظار تداوم کاهش ارزش قیمت یوان را داشته باشند و احتمالا این یک رویه و سیاست دولت چین باشد.

با جمع بندی شواهد و آثار و بررسی عوامل گوناگون، این تئوری تداوم میزان ارزش یوآن از استحکام بالایی برخوردار است. مخاطره اصلی بخش مالی دولت چین به سیاست های پولی و ارزی ایالات متحده بستگی دارد.

 با توجه به احتمال اتخاذ سیاست های انقباضی دولت فدرال، افزایش میزان بهره در آمریکا بسیار محتمل است و همین امر، موجب تداوم میزان رشد ارزش دلار خواهد شد و باعث کاهش ارزش قیمت یوان می شود که اختلاف بین میزان نرخ بازدهی اوراق قرضه امریکا و دولت چین در محدوده ای کمتر از 1 درصد نوسان دارد. این سیاست باعث می شود تا چشم انداز پیش روی دولت چین پر مخاطره و ریسک باشد.

یکی از راه های کاهش این ریسک و خطر پیش رو، این است که دولت چین به صورت شفاف سیاست خود را در قبال جنگ تجاری ایالات متحده، مشخص نماید. از مهم ترین وظایفی که فدرال رزرو به عنوان بانک مرکزی آمریکا دارد، برقراری ارتباط موثر و درست با بازارهای گوناگون است. در مقابل، بانک مرکزی چین اکثر سیاست ها و تغییرات قیمتی خود را به صورت ناگهانی و غیر شفاف اعلام می نماید.

این گونه آشفتگی ها و بی اطلاعی ها از سیاست های پولی باعث افزایش گمانه زنی ها می شود. در حقیقت دلایل کمی حاکی از این است که فکر کنیم دولت چین به صورت عمدی در حال کاهش ارزش پول ملی خود است و یا اینکه به زودی در صدد انجام این کار است و بازارها از شفافیت سیاست های پولی چین در قبال جنگ تجاری، حتما استقبال خواهند کرد.currency

احتمالا با این موارد هم علاقمند باشید

Reviews

Grade 

2019-04-27

یوان بخرم یا نه؟

سلام. به نظر شما یوان قیمتش افزایش پیدا می کنه یا دوباره قیمت یوان روند نزولی پیدا می کنه؟

Grade 

2018-12-30

واحد پول کشور چین

سلام یوان تقلبی را چطوری میشه تشخیص داد؟

Write your review

قیمت یوان چین

قیمت یوان چین (نشان:元؛ کد:CNY) یکای جدید شمارش ارز کشور چین است. فرق میان یوان و رنمینبی همانند فرق میان پوند و استرلینگ است. پوند (بجای یوان) یکای حساب و استرلینگ (بجای رنمینبی) ارز واقعی است. قیمت یوان چین همچنین در زبان محاوره‌ای کوای (块 - به معنای خرده) نیز نامیده می‌شود. یک یوان چین از ده جیائو (角) یا مائو(毛 - به معنای پَر) و هر جیائو از ده فِن (分) تشکیل یافته‌است. نماد یوان (元) همچنین برای اشاره به پول‌های کره جنوبی و ژاپن نیز بکار می‌رود. برای مثال در زبان چینی به دلار آمریکا مِیوان (美元) یا یوان آمریکا گفته می‌شود.

هر دلار چند یوان چین است

واحد پول کشور چین در جدول نرخ برابری ارزها با عنوان USD to CNY بیان میشود و قیمت هر یوان چین در برابر با دلار آمریکا 6.71350 میباشد بدین معنی که اگر شما 6 یوان چین را بدهید میتوانید یک دلار آمریکا دریافت کنید

Write your review