کرون سوئد
 • قیمت کرون سوئد
 • کرون سوئد

قیمت کرون سوئد

‎ریال12,690
بدون مالیات

قیمت کرون سوئد (به سوئدی: krona) از سال ۱۸۷۳ یکای پول سوئد می‌باشد. کد ایزوی SEK و kr برای این یکای پول استفاده می‌شود. کرون به سوئدی به معنای تاج می‌باشد. کرون به همراه یورو در جزایر آلند نیز استفاده می‌شود. واحد پول کشور سوئد کورن میباشد

تعداد

تاریخچه کرون سوئد

ارز کرون (در انگلیسی Crown) در سال ۱۸۷۳ عرضه شد و جایگزین ارز آن زمان سوئد، یعنی ریکسدلر (Riksdaler) شد. برخلاف ریکسدلر (در انگلیسی Daler of the Realm)، که نام آن از بانک مرکزی سوئد به نام ریکسبانک (Riksbank) گرفته شده بود و فقط در قلمرو سوئد اعتبار داشت، کرون فقط ارز مختص کشور سوئد نبود؛ بلکه در دانمارک و نروژ هم به عنوان بخشی از اتحادیه پولی اسکاندیناوی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این ارز تنها تا پایان جنگ جهانی اول در این منطقه داد و ستد شد؛ با این وجود این سه کشور دارای ارزهای مخصوص به خود هستند که به نام Crown شناخته می‌شود. البته در دانمارک و نروژ به اسم Krone و نه Krona شناخته می‌شود.

یکی از ويژگی‌های جالب توجه کرون این است که این ارز همچنان وجود دارد؛ به این معنی که سوئد به اکثریت اعضای اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه یورو نپیوسته است. به همین دلیل ارز ملی این کشور، ارزش خود را از دست نداده است. این امر علیرغم این واقعیت است که از نظر فنی به عنوان یکی از شروط ملحق شدن به اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۵، سوئد ملزم به پیوستن به حوزه پولی و تابعیت از قیمت یورو است. سوئد از این راه گریز استفاده کرده است که کشورهایی که تمایل دارند به اتحادیه پولی بپیوندند، باید از دو سال قبل به مکانیسم نرخ مبادله ارز (ER-II) ملحق شوند؛ با این نکته که پیوستن به این مکانیسم داوطلبانه است، راه فراری برای سوئد به وجود آمده است. مهم‌تر از همه، نظرسنجی‌های متعدد نشان می‌دهد اکثر سوئدی‌ها ترجیح می‌دهند که کرون را حفظ کنند.اما در مورد کرون سوئد این تبدیل به واحد کوچک‌تر وجود ندارد؛ چرا که در سپتامبر سال ۲۰۱۰، دولت سوئد تصمیم گرفت واحد öre، که در واقع همان واحد کوچک‌تر کرون بود را حذف کند؛ چون هزینه تولید آن بیش از ارزش آن است.

با وجود این که واحد پول öre همچنان در صورتحساب‌ها و پرداخت‌های الکترونیکی وجود دارد، اما شهروندان سوئدی باید آن را به واحد کرون رُند کنند.

ویژگی‌های واحد پولی کرون سوئد

مانند بیشتر ارزهای مدرن جهان، کرون سوئد دارای ارزش شناور است. شناور بودن به این معنی نیست که مانند حباب است؛ به این معنی که دولت سوئد مستقیم روی ارزش آن دخالت نمی‌کند و کنترل ندارد. به جاي آن، ارزش کرون به وسیله خرید و فروش در بازار ارز تعیین می‌شود. داد و ستدکنندگان ارز کرون بر اساس مقایسه قدرت اقتصادی کشور سوئد در برابر کشورهای دیگر تصمیم می‌گیرند که کرون سوئد را با چه قیمتی بخرند یا بفروشند.

Riksbank که قبلا به آن اشاره کردیم یا همان بانک مرکزی سوئد، مسئول صادر کردن کرون است. علاوه بر آن، مانند اغلب بانک‌های مرکزی با توانایی تغییر نرخ بهره تاثیر قطعی روی ارزش کرون دارد. به عبارت دیگر، نرخ بهره بالاتر باعث می‌شود اوراق قرضه و سهام سوئدی برای سرمایه‌گذاران سودآورتر شود و انگیزه بیشتری برای خرید کرون داشته باشند.

سوئد کشوری است که در منطقه اسکاندیناوی و شمال اروپا قرار دارد. سوئد جزو معدود کشورهایی است که عضو اتحادیه اروپا است اما واحد پول اروپا، یورو را نپذیرفته است و از همان ارز ملی خودش یعنی کرون (SEK) استفاده می‌کند. اگر در تاریخچه کرون سوئد جستجو کنیم می‌بینیم که در همه‌پرسی که در سال ۲۰۰۳ برای عضویت در منطقه یورو انجام شد، اکثریت مردم سوئد به تغییر قیمت یورو و ارز ملی این کشور به یورو رای منفی دادند. نکات و حقایق جالبی درباره ارز کرون وجود دارد که در این مطلب به آنها می‌پردازیم.

نکاتی جالب از ارز کرون سوئد

 1. ارز کرون سوئد بعد از توافق اتحادیه پولی اسکاندیناوی که بین دولت‌های سوئد، نروژ و دانمارک امضا شد از سال ۱۸۷۳ به عنوان ارز رسمی سوئد شناخته شد. قبل از کرون واحد پولی مردم سوئد Riksdaler بود. بعد از توافق پولی سه کشور شروع به ساخت و توزیع ارز واحد کردند و مبنای آن را بر استاندارد طلا گذاشتند. اتحادیه اسکاندیناوی تا زمان جنگ جهانی اول دوام آورد اما در جنگ این اتحادیه منحل شد اما استفاده از ارز کرون به عنوان پول رسمی در این سه کشور ادامه یافت. پذیرش این اتحادیه از سوی سوئدی‌ها نشان داد آنها همیشه به تغییر ارز نه نمی‌گویند.
 2. ارز کرون سوئد به صد قسمت تقسیم می‌شد که اصطلاحا به آن (ore) می‌گفتند. بعدها با کاهش ارز و با بیشتر شدن هزینه تولید سکه‌ نسبت به ارزش واقعی، از سال ۲۰۱۰ دولت تولید آن را متوقف کرد.
 3. به بانک مرکزی سوئد Riksbank گفته می‌شود. بانک مرکزی سوئد مسئول چاپ و توزیع اسکناس و سکه‌های ارز کرون است.
 4. تا سال ۱۹۰۲ از طلا برای ساخت سکه کرون استفاده می‌شد. بعد از این تاریخ برقرار کردن استاندارد طلا کار دشواری بود و ادامه پیدا نکرد. چند فلز دیگر مثل نقره، برنز و آلومینیوم هم برای ساخت سکه استفاده شد.
 5. در حال حاضر سکه‌های ۱، ۲ ، ۵ و ۱۰ کرونی در کشور سوئد موجود است.
 6. روی سکه‌های کرون، یک طرف تصویر پادشاه سوئد و طرف دیگر ارزش آن نوشته شده است.
 7. سکه‌های ۵ و ۱۰ کرون از آلیاژ طلای نوردیک ساخته می‌شوند. در آلیاژ طلای نوردیک هیچ طلایی به کار نمی‌رود و ترکیب آن از مس، آلومینیوم،‌ روی و قلع است. دیگر سکه‌ها از مس با روکش استیل ساخته می‌شوند.
 8. اسکناس‌های فعلی ارز کرون، ۲۰، ۵۰ ،۱۰۰، ۲۰۰ ،۵۰۰ و ۱۰۰۰ کرون هستند. امکان دارد اسکناس‌هایی با ارقام و ارزش قدیمی هم در گردش باشد.
 9. اسکناس‌های کرون منقش به تصاویر بزرگان و مشاهیر سوئد هستند. روی اسکناس ۱۰۰ کرون تصویر گرتا گاربو بازیگر مشهور سوئدی چاپ می‌شود. از سال ۲۰۱۵ هم روی اسکناس ۲۰۰ کرون تصویر اینگمار برگمان کارگردان معروف سوئدی نقش بسته است.
 10. در چند سال گذشته استفاده از کیف پول‌های الکترونیک و انواع خدمات دیجیتالی بسیار زیاد شده به طوری که گردش و استفاده پول نقد بسیار کاهش یافته است.

حواله کرون سوئد

حواله کرون به سوئد را می‌توان به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین انواع حواله ارزی از ایران به خارج از کشور به حساب آورد. در حال حاضر ایرانیان زیادی در این کشور حوزه اسکاندیناوی مشغول زندگی هستند و بسیاری از ایرانیان در این کشور تحصیل می‌کنند. افرادی که در سوئد دانشجو هستند یا در آنجا زندگی می‌کنند، معمولا نیاز به دریافت مستمر پول از ایران دارند. در کشور ما به دلیل محدودیت ارتباط با سیستم مالی بین‌المللی به راحتی نمی‌توان از حساب‌های داخلی به خارج از کشور پول انتقال داد.

currency

احتمالا با این موارد هم علاقمند باشید

Reviews

Grade 

2018-12-06

واحد پول سوئد

آیا کرون سوئد با نروژ با هم فرق دارند؟

Write your review

قیمت کرون سوئد

قیمت کرون سوئد (به سوئدی: krona) از سال ۱۸۷۳ یکای پول سوئد می‌باشد. کد ایزوی SEK و kr برای این یکای پول استفاده می‌شود. کرون به سوئدی به معنای تاج می‌باشد. کرون به همراه یورو در جزایر آلند نیز استفاده می‌شود. واحد پول کشور سوئد کورن میباشد

Write your review