کرون سوئد
  • قیمت کرون سوئد
  • کرون سوئد

قیمت کرون سوئد

13٬980 ‎ریال

قیمت کرون سوئد (به سوئدی: krona) از سال ۱۸۷۳ یکای پول سوئد می‌باشد. کد ایزوی SEK و kr برای این یکای پول استفاده می‌شود. کرون به سوئدی به معنای تاج می‌باشد. کرون به همراه یورو در جزایر آلند نیز استفاده می‌شود. واحد پول کشور سوئد کورن میباشد

تعداد

سوئد کشوری است که در منطقه اسکاندیناوی و شمال اروپا قرار دارد. سوئد جزو معدود کشورهایی است که عضو اتحادیه اروپا است اما واحد پول اروپا، یورو را نپذیرفته است و از همان ارز ملی خودش یعنی کرون (SEK) استفاده می‌کند. اگر در تاریخچه کرون سوئد جستجو کنیم می‌بینیم که در همه‌پرسی که در سال ۲۰۰۳ برای عضویت در منطقه یورو انجام شد، اکثریت مردم سوئد به تغییر قیمت یورو و ارز ملی این کشور به یورو رای منفی دادند. نکات و حقایق جالبی درباره ارز کرون وجود دارد که در این مطلب به آنها می‌پردازیم.
نکاتی جالب از ارز کرون سوئد

۱- ارز کرون سوئد بعد از توافق اتحادیه پولی اسکاندیناوی که بین دولت‌های سوئد، نروژ و دانمارک امضا شد از سال ۱۸۷۳ به عنوان ارز رسمی سوئد شناخته شد. قبل از کرون واحد پولی مردم سوئد Riksdaler بود. بعد از توافق پولی سه کشور شروع به ساخت و توزیع ارز واحد کردند و مبنای آن را بر استاندارد طلا گذاشتند. اتحادیه اسکاندیناوی تا زمان جنگ جهانی اول دوام آورد اما در جنگ این اتحادیه منحل شد اما استفاده از ارز کرون به عنوان پول رسمی در این سه کشور ادامه یافت. پذیرش این اتحادیه از سوی سوئدی‌ها نشان داد آنها همیشه به تغییر ارز نه نمی‌گویند.

۲- ارز کرون سوئد به صد قسمت تقسیم می‌شد که اصطلاحا به آن (ore) می‌گفتند. بعدها با کاهش ارز و با بیشتر شدن هزینه تولید سکه‌ نسبت به ارزش واقعی، از سال ۲۰۱۰ دولت تولید آن را متوقف کرد.

۳- به بانک مرکزی سوئد Riksbank گفته می‌شود. بانک مرکزی سوئد مسئول چاپ و توزیع اسکناس و سکه‌های ارز کرون است.

بانک سوئد

۴- تا سال ۱۹۰۲ از طلا برای ساخت سکه کرون استفاده می‌شد. بعد از این تاریخ برقرار کردن استاندارد طلا کار دشواری بود و ادامه پیدا نکرد. چند فلز دیگر مثل نقره، برنز و آلومینیوم هم برای ساخت سکه استفاده شد.

۵- در حال حاضر سکه‌های ۱، ۲ ، ۵ و ۱۰ کرونی در کشور سوئد موجود است.

۶- روی سکه‌های کرون، یک طرف تصویر پادشاه سوئد و طرف دیگر ارزش آن نوشته شده است.

کرون سوئد

۷- سکه‌های ۵ و ۱۰ کرون از آلیاژ طلای نوردیک ساخته می‌شوند. در آلیاژ طلای نوردیک هیچ طلایی به کار نمی‌رود و ترکیب آن از مس، آلومینیوم،‌ روی و قلع است. دیگر سکه‌ها از مس با روکش استیل ساخته می‌شوند.

۸- اسکناس‌های فعلی ارز کرون، ۲۰، ۵۰ ،۱۰۰، ۲۰۰ ،۵۰۰ و ۱۰۰۰ کرون هستند. امکان دارد اسکناس‌هایی با ارقام و ارزش قدیمی هم در گردش باشد.

۹- اسکناس‌های کرون منقش به تصاویر بزرگان و مشاهیر سوئد هستند. روی اسکناس ۱۰۰ کرون تصویر گرتا گاربو بازیگر مشهور سوئدی چاپ می‌شود. از سال ۲۰۱۵ هم روی اسکناس ۲۰۰ کرون تصویر اینگمار برگمان کارگردان معروف سوئدی نقش بسته است.

ارز کرون سوئد

۱۰- در چند سال گذشته استفاده از کیف پول‌های الکترونیک و انواع خدمات دیجیتالی بسیار زیاد شده به طوری که گردش و استفاده پول نقد بسیار کاهش یافته است.
حواله کرون سوئد

حواله کرون به سوئد را می‌توان به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین انواع حواله ارزی از ایران به خارج از کشور به حساب آورد. در حال حاضر ایرانیان زیادی در این کشور حوزه اسکاندیناوی مشغول زندگی هستند و بسیاری از ایرانیان در این کشور تحصیل می‌کنند. افرادی که در سوئد دانشجو هستند یا در آنجا زندگی می‌کنند، معمولا نیاز به دریافت مستمر پول از ایران دارند. در کشور ما به دلیل محدودیت ارتباط با سیستم مالی بین‌المللی به راحتی نمی‌توان از حساب‌های داخلی به خارج از کشور پول انتقال داد.

currency

احتمالا با این موارد هم علاقمند باشید

Reviews

Grade 

1397-09-15

واحد پول سوئد

آیا کرون سوئد با نروژ با هم فرق دارند؟

Write your review

قیمت کرون سوئد

قیمت کرون سوئد (به سوئدی: krona) از سال ۱۸۷۳ یکای پول سوئد می‌باشد. کد ایزوی SEK و kr برای این یکای پول استفاده می‌شود. کرون به سوئدی به معنای تاج می‌باشد. کرون به همراه یورو در جزایر آلند نیز استفاده می‌شود. واحد پول کشور سوئد کورن میباشد

Write your review