فیلتر توسط

قیمت ارز و دلار

نوع ارز

قیمت لحظه ‏ای ارز

قیمت روز گذشته

میزان تغییرات

دلار آمریکا

13٬000 تومان

13٬850 تومان

(0.33%-) 54-

یورو

14٬980 تومان

15٬750 تومان

(1.76%) 295

پوند انگلستان

16٬760 تومان

17٬860 تومان

(1.03%) 215

دلار کانادا

9٬830 تومان

10٬450 تومان

(1.27%) 135

لیر ترکیه

2٬260 تومان

2٬310 تومان

(0.80%) 25

درهم امارات

3٬620 تومان

3٬820 تومان

(2.00%) 825

جدول قیمت دلار و قیمت ارز امروز

به پول‌های خارجی ارز گفته می‌شود به گفته دیگر به واحدهای پولی که در کشورهای دیگر جز کشور اصلی داد و ستد شود به صورت کلی ارز گفته می‌شود و قیمت ارز نیز تابع شرایط اقتصادی آن کشور میباشد. ارز عموماً نوع پذیرفته‌شده‌ای از پول است که شامل سکه و اسکناس‌های کاغذی می‌شود مانند دلار و توسط دولت توزیع شده و در داخل اقتصاد گردش دارد. قیمت ارز و دلار که به عنوان واسطه مبادله کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد، پایه و زیربنای کسب‌وکارها به حساب می‌آید. یکی از تفاوت‌های بین معاملات مالی در داخل کشور و مبادلات بین‌المللی این است که درتجارت داخلی نیاز به پرداخت و دریافت وجوه بر حسب پول رایج ملی است اما در معاملات خارجی معمولاً این وجوه به شکل پول‌های رایج و معتبر خارجی مانند دلار پرداخت می‌شود. مثلاً در ایران برای انجام مبادلات، از ریال استفاده می‌شود، در آلمان یورو و آمریکا دلار آمریکا، اما وقتی یک ایرانی بخواهد از آمریکا کالایی را تهیه کند باید در ازای آن دلار آمریکا بپردازد، بنابراین باید بر اساس یک رابطهٔ مبادلهٔ تعریف شده بروزترین نرخ ارز ریال را بدهد و دلار بگیرد و با آن کالا را بخرد.

تعریف نرخ قیمت ارز و نرخ دلار

ارز هر وسیله‌ای است که به صورت اسکناس، حواله یا چک در مبادلات خارجی جهت پرداخت‌ها استفاده می‌شود و منظور از نرخ قیمت ارز خارجی عبارت است از مقداری از واحد پولی ملی که برای بدست آوردن واحد پول کشور دیگر باید پرداخت شود. همچنین می‌توان نرخ قیمت ارز را، ارزش برابری یک واحد پول خارجی به پول داخلی دانست. به عبارت دیگر بهای خرید یا فروش یک واحد پول خارجی به پول رایج کشور را نرخ ارز می‌گویند.

بازار ارز خارجی و قیمت دلار

ارز خارجی همانند پول ملی یک کالا محسوب می‌شود، و دارای بازاری است که از دو طرف، عرضه و تقاضا تشکیل می‌شود. بازار ارز خارجی عبارت است از چارچوب سازمان یافته و معینی که در آن افراد، مؤسسات و بانک‌ها به کار خرید و فروش پول‌های خارجی یا ارز اشتغال دارند. وظیفهٔ اصلی بازار ارز خارجی عبارت است از انتقال وجوه یا قدرت خرید از یک کشور به کشور دیگر. وظیفهٔ دیگر بازار ارز، تأمین اعتبار است. این امر مانند کالا مستلزم انتقال از فروشنده به خریدار می‌باشد.

به‌طور کلی چهار نوع معامله در بازارهای ارزی انجام می‌پذیرد:

  1. معاملات حال دلار (spot)
  2. معاملات سلف دلار (forward)
  3. معاملات سوآپ دلار (swap)
  4. آربیتراژ دلار (arbitrage)
قیمت دلار|قیمت ارز امروز در صرافی تهران بازار آزاد|نرخ قیمت ارز دلار امروز-98/03/16

33 محصول وجود دارد.

نمایش 1 تا 33 از 33 مورد

فیلترهای فعال